kerembalyemez @ gmail.com

Okullar daha önceleri okul spor kulüpleri yönetmeliğine dayanarak toplanan üye aidatları ile spor ile ilgili ihtiyaçlarını karşılayabiliyordu. Maalesef ki Okul spor kulüpleri yönetmeliği kaldırıldıktan sonra artık okullar spor alanında ciddi sıkıntılar yaşama başladı. 

Okul Müdürlükleri spora destek vermiyor?

Spor kulübü yönetmeliğinin kaldırılmasından sonra okulların sporla ilgili ihtiyaçları artık okul müdürlükleri tarafından sağlaması gerekiyordu. Okullarda okul müdürlerinin beden eğitimi dersine karşı duruşundan dolayı sporla ilgili ihtiyaçlar neredeyse karşılanmıyor. Okul spor müsabakalarına katılmakta güçlük çeken beden eğitimi öğretmenleri her sene aynı sıkıntıyı yaşıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ndan Yardım Yapılmıyor!

Okul spor faaliyetlerini aldığından beri okullara hiç bir şekilde yardım etmeyen Gençlik Spor Bakanlığı her yerde; "şu kadar lisans çıkardıklarını, MEB den bu işi daha iyi yaptıklarını ve okul sporlarına milyonların harcandığını" övünerek söylüyor. Bu milyonlar nerelere harcandı? Harcanan bu milyonların ne kadarı okullara spor malzemesi olarak dağıtıldı?

Ücretsiz süt, kitap ve tablet dağıtılıyor, neden spor malzemesi dağılmıyor?

Spor kulübü yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılmasından sonra kaos yaşayan beden eğitimi öğretmenleri, "Öğrencilere ücretsiz süt, kitap ve tablet dağıtan devlet okullara neden ücretsiz spor malzemesi dağıtılmıyor. Ülkemizde spor bu kadar değersiz mi?" diye sitemde bulunuyorlar. 

Okullara Spor Ödeneği Şart!

Beden eğitimi öğretmenleri devletin özel okullara öğrenci başına destek verdiğini hatırlatarak, spor malzemesi alımı ve okulların spor ile ilgili ihtiyaçlarının karşılanması için okullara spor ödeneğinin oluşturulması gerektiğini vurguluyorlar. 

Çoğu zaman ceplerinden para vererek malzeme alana beden eğitimi öğretmenleri, artık bu duruma bir son verilmesini istiyor.

www.bedenegitimi.gen.tr olarak yıllardır söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Ülkemizde sporun alt yapısını oluşturan okullara gereken önem verilmez ise, olimpiyatlar her zaman hayal olur.

"Okullara nasıl ücretsiz süt, tablet ve ders kitabı dağıtılıyorsa, ücretsiz spor malzemesi de dağıtılsın, okullara spor ödeneği ayrılsın"


Özel Haber / Kerem BALYEMEZ - www.bedenegitimi.gen.tr