mehmetdemirkol @ hotmail.com

Kadıköy’de Galatasaray’a karşı geçen sene gelen ilk yenilgi bu sezon olsaydı, hasar daha büyük olurdu. Bu nedenle derbi mağlubiyetinin Fenerbahçe’de yeni bir kriz yaratacağını sanmıyorum. Soğukkanlılık, umut ve neşe lazım. Hoca gitsin demek kolay. Bunun çözüm olmadığını defalarca gördük. Unutmayalım Erol Bulut, Terim’in Galatasaray’ın başına geçtiği yaştan sadece 2 yıl büyük.

Diziliş değişmeli

Kupa bu yıl için birinci hedef değil. Dolayısıyla kaybetmek yaralamamalı. Aykut hoca savunmayı tamir etmeye çalışıyor ama henüz ilerleme kaydedemedi. Dolayısıyla Fenerbahçe bir baskı oyunuyla rakibini kırabilir. Rotasyon değil, hak edenin sahada olduğu sağlam bir oyuna ihtiyacı var. Oyuncuların ikna olduğu, uygulamakta zorlanmayıp zevke alacağı bir plan. Mesut’un fizik olarak gelişmesi şart. 20 dakikalık enerjisi var gibi. Fenerbahçe’nin ideal merkez 3’lüsü Ozan-Gustavo-İrfan olur. Dolayısıyla herkes hazır olduğunda dizilişin değişeceğini sanıyorum. Elde çok seçenek var. 4-4-1-1, 4-3-3, 3-4-3 oynanabilir. Bu üçlünün önüne Mesut ve Pelkas’ı kanatta içeri kıvrılan iki oyun kurucu olarak kullanmak da bir başka plan. Bunlar tatlı seçimler, sorunlar değil...

Bulut’un avantajı var

Bu yıl başından bu yana hep tekrarladığım gibi Fenerbahçe’nin hem şansı hem de krizi olabilecek bir konunun da altını çizmek lazım. Fatih Terim ve Sergen Yalçın kulüplerinde 1 numaralı süper starlar. Hemen her şey onlara ve ekiplerine bakıyor. Erol Bulut için durum öyle değil. Ali Koç, Emre Belözoğlu, Mesut Özil, Volkan Demirel hatta Gustavo bile ondan önde duruyor. Bu bir avantaj olabilir. Sadece kendi işiyle ilgilenen, konfor alanında rahat çalışan bir teknik adam olam şansı. Bu ancak kulüpteki süper starların ona bu alanı açmasıyla olur. Aksi taktirde içerideki yüksek enerji ona zarar verir. Sükunet, soğukkanlılık, umut ve neşe lazım Fenerbahçe’ye. Hoca gitsin demek kolay. Ve bunun çözüm olmadığını defalarca gördük. Unutmamak lazım: Erol Bulut, Terim’in Galatasaray’ın başına geçtiği yaştan sadece 2 yıl büyük. 

20 küsür yıldan sonra gelen ilk yenilgi eğer bu maçta olsaydı hasar daha büyük olurdu. Geçen seneki yenilgi buna tampon oldu. Bu yüzden o maçın ötesinde yeni bir kriz yaratacağını sanmıyorum. 9 maçta 8 galibiyet 1 beraberlik inanılmaz seri, vasatın altında oyunla gelmişti. Şimdi biraz kıpırdanmayla moral düzelir. Burada sorun olmaz. 

Ancak saha içinin nasıl düzeleceğine dair birden fazla plan lazım. İnsanlara sadece skor verirseniz skor gelmediğinde elde hiç bir şey kalmaz. Ve insanlar homurdanır. Fenerbahçe’nin oyununun çeşitlenmesi şart. 

Sorun Gustavo’suzluk değildi

Derbide yaşanan sorun Gustavo’nun olmayışından değildi. O olsa da oyun çok farklı olmayacaktı. Çünkü yine Mert Hakan sahada olacaktı. Mert Hakan oyun olarak maalesef Sivas’takinin de çok gerisinde. Hatay maçındaki korkunç performansından sonra 11’de oluşunun taktik açıklaması olsa da (önde destek santrfor rolü ona en uygunu gibi duruyordu) performans açısından karşılığı yok. Çünkü defansif sertlik de yaratmıyor. Onun bölgesinde Valencia, kanatta Thiam kayıt üzerinde riskli ama gerçekte sahaya çıkandan daha sağlam bir yapı olabilirdi. 

Mert Hakan rehabillite edilmeli

Diğer yandan takımda ne kadar eksik olsa da Mert Hakan’ın Hatayspor performansından sonra forma alması kadro açısından da hakkaniyetli değil. Mutlak olarak dinlendirilmesi ve rehabilite edilmesi lazım. Yoksa oyuncu kaybedilecek. Sosa’nın düşük oyunu da inanılmaz bir gerilemeyi işaret ediyor. Aslında Altay, Sangare, Pelkas ve Ozan dışında bireysel olarak gelişen oyuncu da sanırım yok. Buna rağmen toplanan puan büyük başarı. Erol Bulut bu anlamda mükemmel bir kısa yol buldu ama kaybettiği maçlarda taraftarın mutlu olacağı bir oyun sergilenmiyor.  

fanatik