mehmetdemirkol @ hotmail.com

Fenerbahçe’nin penaltısı 66’da geldiğinde Alanya 364, Fenerbahçe 96 pas yapmıştı. Alanya yüzde 74’le topa sahip oluyordu.. Ve iki taraf için de bu bilinçli bir tercihti. Erol Bulut savunma planı yaptı ve maçı kazandı. Çağdaş hoca maçı kaybetti ama ısrar ederse geleceği kazanacak.

Maç Marafona’nın röveşatası ve Altay’ın kurtarışıyla bitti desem herhalde bir çok şeyi anlatır. Ya da Fenerbahçe penaltıyı kazandığında dakika 66’ydı. Alanya 364, Fenerbahçe 96 pas yapmıştı desem... Alanya yüzde 74’le topa sahip oluyordu.. Ve iki taraf için de bu bilinçli bir tercihti. Fenerbahçe tam takım topun arkasına geçen ama topu verdiği rakibini kaleden mümkün olduğunca uzakta tutan bir alan savunmasıyla... Sinan ve Valencia beklerine çok yakındı. Luis Gustavo, Bakasetas’a yapışıyordu. Thiam savunmanın parçasıydı.

 

Son tercih hataları

Alanya’nın üst üste deplasman kayıplarında tüm rakipleri ne yaptıysa onu yaptılar. Yüksek bir savunma konsantrasyonuyla, 10’lu dinamik bir blokla oynadılar. Çünkü seri pas dizinleri yapamayan Fenerbahçe’nin yapabilen Başakşehir’in düştüğü tuzağa yaklaşma niyeti yoktu. Sıradan takımlara karşı bu zorluğu çeken Erol Bulut, Alanya’ya karşı bunu doğal olarak seçmedi. Sinan’ın -niyeti ne olursa olsun- şahane golünden sonra 2. bölgede baskıyla kaptıkları toplarda 4’lü iyi yayılmış hızlı kontralar da yaptılar. Ama ofsaytı, son pası ya da şut tercihini ayarlayamadılar. Topsuz planlar şahane, toplu akınlar plansızdı. İşte eleştirilecek asıl nokta stratejiden çok bu. (İstisnası Pelkas’ın şahane bir bileşik hareketle attığı nefis gol.)

Sonda 5’li savunma 

Bunları yapamayınca 2-0’da bile Alanya ayarında bir takımı kıramıyorsunuz. Çağdaş hoca bunun bilinciyle tüm riskleri aldı. 

Ön tarafı kalabalıklaştırdı. Hücumu genişletti. Fenerbahçe ise kontraları acemice bitiremeyince Serdar Aziz’i de oyuna alıp 5’li savunmaya dönmek zorunda kaldı. Maçın başından beri topa sahip olmuyor ama rakibi de mümkün olduğunca birinci bölgeden uzak tutabiliyorlardı. Bunu Alanya çözdü. Son 10 dakikada tamamen ceza sahası derin savunmayla geçti. Ve maç Marafona’nın röveşatası, Fenerbahçe’nin 3 puanıyla bitti. Erol Bulut bir savunma planı yaptı ve maçı kazandı. Çağdaş hoca maçı kaybetti ama ısrar ederse geleceği kazanacak.

fanatik