mehmetdemirkol @ hotmail.com

Fatih Terim’in Etebo planı ilk yarıda işe yaradı. Ancak savunmada 2 büyük hata yaptılar; Larin ve Aboubakar kaçırdı. Kırmızı karttan sonra Cim Bom’un savunmada kalarak maçı bitirmesi imkansızdı. Keza 3. büyük hatada Josef golü attı. Beşiktaş standardının altında bir performansla maçı kazandı.

Terim için zor kararlar alması gereken bir maçtı. Ligde Galatasaray’ı zirveye getiren oyun Beşiktaş’ın topu rakibe verip en rahat ettiği oyundu. Bundan bir şey çıkarmak zordu. Özetle Konyaspor’un 2 hafta önce rahat yaptığı çıkışları Beşiktaş çok rahat yapabilen bir takımdı. Öte yandan kapalı bir savunma da Galatasaray’ın yazılımında pek yoktu. Çünkü her ne kadar Luyindama çok rahat edip Aboubakar’ı sıradanlaştırsa da de hızlı çıkışlara yatkın bir takım değiller. Terim ikinci planı daha garanti gördü. Bu da anlaşılabilir. Etebo savaşçıydı ve işe yaradı. Tabii özellikle Oğuzhan’ın hem savunma hem hücumda rol dengelerini bozması da işlerine yaradı. Ne Atiba hücuma destek verebildi ne Ghezzal’ın otomatik işlerine imkan veren üçgenleri kurabildiler. Bu çerçevede ilk yarıda Beşiktaş sadece 5 kez rakip ceza sahasında topla buluşabildi ama yüzde 59’la topa sahip oldu. Galatasaray hiçbir pozisyon üretemezken 133 isabetli pasla yarıyı bitirdi. 2 büyük hata yaptılar, Larin ve Aboubakar kaçırdı.

Terim’in planı yoktu

Bu tablo ikinci yarıda da değişmedi. Terim’in tedbirlerini anlamakla birlikte nasıl kontraya çıkabileceklerine dair bir plan göremeyişimiz ilginç. 58’de Diagne’nin kırmızısı sonrası 10 dakika Arda ve hiç görünmeyen Belhanda’nın sahada kalması da. Buna rağmen belli bir savunma standardı oturttular. Ancak bu maçı özellikle kırmızı karttan sonra bu kadar savunmada kalarak bitirmek neredeyse imkansızdı. Keza 3. büyük hatada Josef De Souza’yı akan oyunda ceza sahasına sokan Beşiktaş kazandı. Beşiktaş standardının altında bir performansla maçı aldılar.