mehmetdemirkol @ hotmail.com

Galatasaray’ı bu sene farklı kılan 3 temel öge var:


1- Kompakt oyunu çok daha iyi yapıyorlar. Açılıp, kapanmalar tereddütsüz ve ezberlenmiş gibi duruyor.

2- Tek pas oyunu her anlamda çok etkili yapabiliyorlar. Savunmadan orta sahaya oradan hücum bölgesine aynı kararlılıkla...


3- Sprinte dayalı bir fizik çalışma yaptıkları çok belirgin şekilde görülüyor.

Gerçek kadro olsaydı...

Dün maçın başında Hajduk’un yaptığı ön alan presini aşmakta biraz zorlanmaları bu işleri üst düzeyde yapacak oyuncuların bir kısmının kenarda olmasındandı. Belhanda’nın bu yeni oyunda kendisini çok rahat hissettiği bir gerçek. Arda bu oyunda temel işlevi olan bir oyuncu. Emre hızlı uyum sağladı. Omar ve Saracchi’nin hızlarına eşlik eden top hakimiyetleri de işe yarıyor. Sahada Feghouli gibi geçtiğimiz 2 haftanın özel oyuncusu olsa da, bağlantı sağlayan tek pasçılardan Taylan dışında hiçbirinin olmayışı yukarıda bahsettiğim 3 temel faktörü daha düşük kalitede sahaya yansıttı.

Doğru planla değiştiler

Sahada olanların her biri teker teker asıl kadroya monte olsalar sorun çıkmayabilir ama hep birlikte olunca, topun hızı, genişleme/daralma hızı ve asıl önemlisi 2’den 3’e geçerkenki pasların etkinliği fark ediyor. Belhanda oyuna girdikten sonra ortaya çıkan kesin hakimiyetin ve ardından gelen 2 golün bir sürpriz olmadığını söylemeli. Geçen sene sahada ne yaptığını bilmeden dolaşan birçok oyucunun, kolay anlaşılır ve uygulanabilir bir planla nasıl doğru oyunculara dönüştüğünü görmek ilginç bir deneyim oluyor. Galatasaray’ın bazı defansif eksikleri var ama genel plan ve performanslar açısından çok doğru yoldalar.

fanatik