umitavci @ milliyet.com.tr

İspanya’daki çeyrek final mücadelesinin ilk yarısı dengede geçti ama Fenerbahçe Öznur Kablo’nun dünyaca ünlü yıldızı Iagupova oyuna ağırlığını koyunca fark giderek yükseltti. Sahadan galibiyetle ayrılan sarı-lacivertliler büyük avantaj elde etti

Kadınlar Euroleague’de iki Türk takımının çeyrek final ilk maçındaki buluşmasında Fenerbahçe Öznur Kablo, Galatasaray’ı 91-74 yenmeyi başardı, Final Four’a çok yaklaştı. İki temsilcimiz yarın bir kez daha karşı karşıya gelecek ve Fenerbahçe, 17 sayının altında bir skorla kaybetse bile adını Final Four’a yazdıran ekip olacak.

Çok iddialı bir kadro ve şampiyonluk hedefiyle sezona giren Fenerbahçe Öznur Kablo, mücadeleye iyi başlasa da Galatasaray’ın Russell’la bulduğu sayılara engel olamadı. Russell, takımının ilk 8 sayısını atarak sarı-kırmızılıları oyunda tutsa da, Iagupova-Sabally ikilisiyle kontrolü ele geçiren sarı-lacivertliler farkı 9 sayıya çıkardığı ilk periyodu 19-15 galip kapadı. Kenardan gelen Meltem’in sayılarıyla öne geçmeyi başaran Galatasaray’ın yaptığı her top kaybını çabuk basket bularak cezalandıran Fenerbahçe arayı açtı, Cim-Bom alan savunması ile bir kez daha farkı kapatmayı bilse de soyunma odasına da 44-41 galip giren sarı-lacivertli ekip oldu.

Baskı sonuç vermedi

İkinci yarıda skor 49-46’ya geldikten sonra Iagupova şov başladı, yıldız oyuncu tek başına bulduğu 9-0’lık seriyle arayı açarken, bu çeyreğe 14 sayı sığdırıp, son periyoda takımının 64-53 galip girmesini sağladı. Dördüncü çeyreğin başında farkı 17 sayıya çıkardıktan sonra Galatasaray’ın baskısıyla karşılaşan ve kısa süre bocalayan Fenerbahçe, maç sonunu da mükemmel oynadı ve salondan 91-74’lük galibiyetle ayrıldı.

milliyet