kerembalyemez @ gmail.com
 

Seçmeli dersler sene başında öğretmenler kurulunda seçilip bırakılıyor. Kim tarafından tabiki müdürler tarafından. Halbuki seçmeli derslerde öğrencinin görüşünün alınması lazımdır. Yönetmelik öyle diyor.


İşte Milli Eğiim Bakanlığındaki seçmeli ders çarpıklıkları: 


İlköğretim haftalık ders çizelgesinde seçmeli derslerle ilgili şu ibare bulunmaktadır:
 
Okutulacak seçmeli dersler, öğretim yılı başında okulun ve çevrenin şartları, öğrencilerin ilgi, istek ve ihtiyaçları ile velilerin görüşleri de dikkate alınarak “Seçmeli Dersler” bölümünden öğretmenler kurulunca belirlenir.
 
Peki öğrenciye hangi dersi seçeceksin diye soruluyor mu? Öğrenciye seçmeli dersi seçtiğine dair bir belge veriliyor mu? Malesef hayır. Milli Eğitim Bakanı nasıl olurda böylesine bir sözü kesinliği olmadan söyler.
 
Sayın Bakanımız: "beden eğitimi dersini öğrenciler seçmiyor" diyor. Tabiki seçmez. Seçmeli dersler müdürlerin tekelinde olursa seçilmez tabiki. 30 kişilik bir sınıfta en az 20 kişi beden eğitimi desini seçecektir. Çünkü öğrencilerimiz soruyor bize hocam neden seçilmedi ki diye? Buyrun Sayın Bakanım bu soruyada cevap verin.
 
3 yıldan beri başımızın belası olan spor etkinlikleri dersini kaç tane öğretmenim seçiyor, kaç öğretmenim seçmiyor. Müdürlerin görüşü aynen şöyle "1 saat beden eğitimi dersi var, adam olana çok bile". Durum böyle olursa nasıl seçilsin bu dersler. Sitede bir çok arkadaşım yazıyor, neden seçemiyoruz diye. MEB tamamiyle değişmedikten sonra asla ve asla seçilmez. Sistem baştan yanlış, bir yer yapılırken, diğer taraf yıkılıyor. En basit örneği hemen vereyim: 
 
TTKB çıkardığı yazı ile bu sene Spor etkinleri derslerinin 4.5. sınıflarında beden eğitimi öğretmeni tarafından okutulamaz dedi. Peki bu derslere kim girecek sınıf öğretmeni yada idareciler. İdarecilere ek ders olsun diye çıkarılan bu madde de öğrenciler düşülmemiş. Ama idareciler düşünülmüş. İşte bir taraf yapılırken diğer taraf bozuluyor. Öğrenciyi düşünen yok. Hem 4.5. Sınıflarda beden eğitimi dersine giren bir beden eğitimi öğretmeni nasıl olurda adı spor olan bir derse giremez hala anlamış değilim. Bu nasıl bir eğitim sistemi onuda anlamış değilim. Bu maddeyi çıkartanlarda hala koltuklarında oturuyorlar orasıda ayrı bir mesele.
 
Bırakın seçmeli dersleri okullardaki öğrenciler seçsin. Müdürler seçmesin. Öğrenciler ilgilerine göre resim, müzik ve beden eğitimi derslerinden birini seçsin. Öğrencilere seçmeli dersleri seçtiklerine dair bir belge verilsin. Türkiye deki bir çok okulda bu uygulama uygulanmıyor. Bu uygulamalar yapılsın ondan sonra görelim bakalım öğrenciler beden eğitimi dersini seçiyor mu, seçilmiyor mu?