eskigulek @ gmail.com

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Geçtiğimiz hafta Antalya’da başlayan FIVB Milletler Ligi (VNL) 1. Etap maçlarını yerinde takip ettim. Antalya, voleybolu ve Milli Takımımızı çok özlemiş. TVF, yine muhteşem bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Üstelik bu sefer 1 değil 2 hafta!
Filenin Sultanları Antalya’daki ikinci VNL buluşmasını gerçekleştirirken Filenin Efeleri ise tarihindeki ilk VNL heyecanını yine Antalya’da yaşamaya başladı.

Filenin Sultanları 2 Galibiyetle Başladı

VNL’in son şampiyonu Filenin Sultanları, Antalya’da oynadıkları 4 maçta 2 galibiyet, 2 yenilgi aldı. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na gidebilmek için son şanslarını iyi değerlendirmek isteyen Japonya’ya 3-2, İtalya’ya 3-1 yenildik. Paris biletini geçen yıl alan Milli Takımımız, Hollanda’yı 3-1, Fransa’yı 3-0 yenerken her maça farklı kadro ile çıktı. 2023’te katıldığı her turnuvada şampiyon olan Millilerimizin bu yılki hedefi Olimpiyat kürsüsü. Bu sebeple Başantrenör Santarelli, takımdaki tüm oyuncularının form düzeyini görmek için rotasyonu geniş tutuyor.  
Sultanlar 2.Etap maçlarını 29 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında ABD’nin Teksas Eyaletinde, Aarlington’da oynayacak. Burada Almanya, Sırbistan, Kore ve ABD ile karşılaşacak olan Milli Takımımızın bu etaptan itibaren bildiğimiz ve beklediğimiz iyi oyununu sahaya yansıtacağına inanıyorum.

Filenin Efeleri İlk VNL Maçına Çıktı

Filenin Efeleri, CEV Altın Ligi’nde üç kez şampiyon olmasına rağmen, ancak geçen sene FIVB Challenger Cup’ta şampiyonluğa ulaştı. Böylelikle dünya voleybolunun en iyi 16 takımı arasına girmeyi başaran Efeler, VNL’deki ilk maçında Kanada ile karşılaştı. Milli Takımımız, ilk seti kazanmasına rağmen maçı 3-1 kaybetti. İkinci maçta ise 2-0 öne geçmesine rağmen Hollanda'ya 3-2 kaybettik. Sırada Fransa ve ABD maçları var. Bu seviyedeki rakipleri ile ilk kez karşılaşan Filenin Efeleri alacağı puanlarla Paris vizesi almaya çalışacak.

Antalya’da Sadece Takımlarımız Yer Almıyor

Antalya’da Kadın ve Erkek Milli takımlarımızla birlikte Uluslararası Voleybol Hakemimiz Erdal Akıncı da ülkemizi temsil ediyor. Önceki hafta Kadınların ilk etap maçlarında da görev yapan Akıncı, Erkeklerde de görevine devam ediyor. Bulgaristan – Fransa karşılaşmasında Yardımcı Hakem, 2,5 saat süren ve VNL tarihinin en çok sayı yapılan Hollanda – Slovenya ile Hollanda – Kanada maçlarında Başhakem olarak ülkemizi temsil etti. Turnuva sonuna kadar maç yönetmeye devam edecek olan Erdal Akıncı’ya başarılarının devamını diliyorum.

Bu arada Antalya’da TVF ve İtalya Voleybol Federasyonu arasında iki yıl önce imzalanan protokolün ikinci buluşması da gerçekleşti. 2022 Aralık ayında TVF ve İtalya Voleybol Federasyonu arasında imzalanan altyapı, antrenör ve hakem eğitimi konularındaki iş birliği anlaşması sonrası düzenlenen etkinliklerden biri de 18 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirildi.

TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ın başkanlığındaki 2. buluşmada, VNL 1. Etap maçları için Antalya’da bulunan İtalya Hakem Komisyonu Başkanı Luigi Roccatto,  İtalya Uluslararası Hakem Faaliyetlerinden Sorumlu Yöneticisi Francesco D’Aló, İtalya Birinci ve İkinci Lig Hakemlerinden Sorumlu Yöneticisi Daniele Rapisarda ile MHGK Başkanı ve CEV Hakem Komisyonu Üyesi Aziz Yener, MHGK Genel Sekreteri Meral Taşpınar ve Uluslararası Voleybol Hakemimiz Erdal Akıncı yer aldı.
Toplantıda Aziz Yener İtalyan yetkililere bir sunum yaptı. Sunumda Türkiye’deki aday hakem kursları, hakem klasmanları kriterleri, klasman belirleme sınavları, üniversitelerde okutulan Voleybol Hakemliği dersleri ile ülkemizde uygulanan Görüntülü Değerlendirme Sistemi konuları yer aldı.
Toplantının ardından TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, iki ülke arasında geliştirilen ortak protokolden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Avrupa Voleybolunun iki lider ülkesinin bu birlikteliğinin örnek teşkil ettiğini ve önümüzdeki sezon da artan bir güçle devam etmesini arzuladığını belirtti.
İtalyan heyet de Türkiye’nin federasyon nezdinde bu iş birliğine verdiği önemin farkında olduklarını ve İtalya Voleybol Federasyonu’nun da aynı hassasiyette olduğunu belirttiler.
Aziz Yener’in yaptığı sunumu çok beğendiklerini belirten konuk heyet, ilişkilerin güçlenerek devam etmesini istediklerini söyledi.
İşbirliği sonucunda iki ülke hakemleri misafir hakem olarak İtalya ve Türkiye’de maç yönetecekler.



İspanya’dan Aziz Yener’e Davet

Antalya’da bulunan İspanya Voleybol Federasyonu Hakem Komitesi Başkanı Mario Bernaola da Aziz Yener’den bu tarz bir sunum talep ederek, kendisini İspanya’da ağırlamak istediklerini belirtti.

TRT SPOR Yıldız 3 yaşında

Voleybolumuzun resmi yayıncı kuruluşu TRT SPOR ve TRT SPOR Yıldız, VNL maçlarını ekranlara getirmeye devam ediyor.
Kamu haberciliği yanında spor yayıncılığını da en iyi şekilde yerine getirmek için TRT SPOR kanalına ek olarak ‘Sporun Her Rengi’ni ekranlara taşımak üzere 21 Eylül 2019’da test yayınına başlayan TRT SPOR2 kanalı, 2021 yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda TRT SPOR Yıldız ismiyle normal yayına başlamıştı. Tüm sporseverlerin beğeni ve takdirini kazanan TRT SPOR Yıldız’ın 3. yaşını kutluyor ve emek veren herkesi tebrik ediyorum.

Kıymetli Okurlarımız,
Bugün de Antalya’da yaşanan voleybol dolu günlerden ‘Haberiniz Olsun’ istedim. Kalın sağlıcakla.