eskigulek @ gmail.com

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Öncelikle 29 Haziran Cumartesi sabahı uykusunda geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan TVF Asbaşkanı ve Liglerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, kıymetli ağabeyim Ahmet Göksu’yu anarak başlamak istiyorum. Göksu, Türk voleyboluna yaptığı katkılar ve özverili çalışmalarıyla her zaman hatırlanacak.  Ahmet Göksu’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesi, yakınları ve başta voleybol ailemiz olmak üzere spor camiamıza baş sağlığı diliyorum.

 Ahmet Göksu

Geçen haftaki yazımda Oturarak Voleybol Erkek Milli Takımımız ile Kaıdn ve Erkek İşitme Engelli Milli Takımlarımızın katıldıkları turnuvalardan bahsetmiştim. Bugün ise her iki turnuvadaki şampiyonluktan ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Şampiyonluklara Doymuyorlar

Ülkemiz, engelli vatandaşlarımız için yaşaması çok da kolay olmayan bir yer. Ancak yılmadan çalışan ve müthiş özverilerle her yıl başarılarına bir yenisini ekleyen engelli sporcularımız içinde voleybolcuların yeri daha da özel. Voleybol sporundaki yarışmalarda engel tanımayan sporcuların şampiyonlukları bana göre her türlü takdiri fazlasıyla hak ediyor.

İşitme Engelli Erkek Milli Takım

Geçtiğimiz hafta İşitme Engelli Erkek ve Kadın Milli Takımlarımız Japonya’nın Tomigusuku kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil ettiler. Kadın Milli Takımımız 2021 yılında şampiyonluk yaşadığı organizasyonda bu kez dördüncü oldu.
Daha önce İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları (Deaflympics), Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları bulunan Erkek Milli Takımımız ise bu kez Dünya Şampiyonluğuna namağlup olarak ulaştı. İstikrarlı ve sürdürülebilir bir başarı öyküsü yazan Sessiz Efeler, Milli Marşımızı işaret dili ile bir kez daha dünyaya gösterdi.

Sesleri Spor Oldu, Tüm Dünya Duydu

İşitme engelli vatandaşlarımızı spora kazandırmak; hayatlarına ışık olmak, sessizliklerini madalya ve kupalarla, elde edecekleri başarılarla sese dönüştürmek amacıyla İşitme Engelliler Spor Federasyonu çatısı altında faaliyetlerini sürdürmekte iken bu yılın başında ortak paydası ve ihtisası voleybol olan; Türkiye’nin en başarılı federasyonu TVF bünyesine katılan İşitme Engelliler Voleybolu, tarihi başarılarına devam ediyor. Türkiye’de takım branşları içinde çıtayı adeta arşa çıkaran voleybolumuza bu kez İşitme Engelliler de katkı vermeye başladı.    

Oturarak Voleybolda Eksik Olan Madalya Tamamlandı

Bir dönem Organizasyon Kurulu Üyesi olarak görev yaptığım Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) bünyesinde faaliyetleri sürdüren Oturarak Voleybol branşı 26 Temmuz 2023 tarihinde Alt Spor Dalı olarak TVF’ye bağlanmıştı. Salon voleybolunda Filenin Efeleri ve Filenin Sultanları’nın milletimizin gurur kaynağı olan başarılarına bir yeni şampiyonluk da  Oturarak Voleybol Erkek Milli Takımımızdan geldi. Daha önce bronz ve gümüş madalya kazanan Milli Takımımız, Avrupa Gümüş Milletler Ligi’nde namağlup altın madalyanın sahibi oldu.  Bu sonuçla gelecek sezon ülkemizi Altın Milletler Ligi’nde temsil etme hakkı elde eden Milli Takımımızın başarı yolculuğunun devam edeceğine inancım tam!

Filenin Sultanları Paris Hazırlıklarına Başladı

26 Temmuz- 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına 21 gün kala heyecanımız da giderek artıyor. Üst üste ikinci, toplamda 3.kez ülkemizi olimpiyat oyunlarında temsil etmeye hazırlanan A Kadın Voleybol Milli Takımımız, Milletler Ligi sonrası kamp çalışmalarına İstanbul’da başladı. Hande, Zehra ve İlkin’in yoğun tedavi süreci devam ederken, 25 kişilik kamp kadrosunda tempo giderek artıyor. 8 Temmuz tarihine kadar 12+1 kişilik kadromuzun organizasyona bildirilmesi gerekiyor. Elbette önceliğimiz sakatlık ve rahatsızlıkları bulunan oyuncularımızın sağlıklarına kavuşmaları. Sakatlıkların son durumu Paris’e gidecek kadronun şekillenmesi bakımından çok önemli. Filenin Sultanları’nın o alıştığımız kadrosu ile Olimpiyat Oyunları’nda yer alacağına ve kürsü mücadelesinde yine bizleri sevince boğup göğsümüzü kabartacak, gururlar yaşatacak sonuçlar alacağına inanıyorum.

Kuzey Kıbrıs’a Voleybol Desteği

KKTC Turizm Bakanlığı, son dönemde T.C. Dış İşleri Bakanlığı’mızın da görüşlerini alarak tanıtım çalışmalarını hızlandırdı. KKTC’nin tanıtımı ve turizm gelirlerinin artması için geliştirilecek projeler içinde voleybolun da yer alması gerektiğini düşünüyorum. Plaj voleybolunda TVF ile birlikte uzun yıllar 30 Ağustos Zafer Kupası Turnuvası’na ev sahipliği yapan KKTC, son zamanlarda salon voleybolunda da Türkiye’deki alt yapı kulüplerinin dikkatini çekmeye başladı. Eskişehir Es Güneş Spor Kulübü ile Adana ATEM Spor Kulübü alt yapı takımlarının Kemal Moral Voleybol Okulu ile ortaklaşa kamp çalışmaları yapması bu bakımdan oldukça önemli.Kuzey Kıbrıslı voleybolcular yıllardır Plaj Voleybolu ve Kar Voleybolu Milli Takımlarımızda birçok Avrupa ve Balkan Şampiyonluğu yaşamıştı. Ortak kamp çalışmalarıyla maç tecrübesi artacak olan Kıbrıslı minik voleybolcuların hedefleri de yükselecek. Ayrıca 6 Şubat depreminde Adıyaman’da kaybettiğimiz ‘Şampiyon Melekleri’n isminin yaşaması bakımından da bu tür ortak çalışmaların artması gerektiğini düşünüyorum.

Es Güneş Voleybol -Kemal Moral Voleybol Okulu

Kıymetli Okurlarımız, geçen haftaki yazımı ‘Voleybol sınır tanımıyor!’ diyerek bitirmiştim. Bugün ise gerek engelli sporcularımızın şampiyonlukları gerekse birçok ülkenin siyasi sebeplerle devlet olarak tanımaktan imtina ettiği KKTC’nin isminin duyurulması ile ilgili yaşanan gelişmelerle ‘Voleybol Engel Tanımaz’ diyerek tamamlamak istiyorum.
Kalın sağlıcakla…

Savaş Haberiniz Olsun 5 Temmuz 2024