Masa tenisi, pinpon olarak da bilinen  iki veya dört sporcunun belirli ölçülere sahip ortasında file bulunan bir masa üzerinde raket ve topla oynan bir spordur.

Masa Tenisi Ekipmanları Nelerdir?
Masa tenisi oyun kuralları gereği masa tenisi ekipmanları şunlardır,

 • Masa Tenisi Masası
 • Masa Tenisi Filesi
 • Raket
 • Masa Tenisi Topu


Masa Tenisi Özellikleri Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?
Masa tenisi kurallarına göre masa tenisi masasının ölçüleri şu şekilde olmalıdır;

 • Masa Tenisi Masasının Uzunluğu: 274 cm
 • Masa Tenisi Masasının Genişliği : 152,5 cm
 • Masa Tenisi Masasının Yüksekliği: 76 cm
 • Masa Tenisi Filesinin Yüksekliği: 15,25 cm


Masa Tenisi Topunun Özellikleri Nasıl Olmalıdır?
Masa tenisi oyun kuralları gereği masa tenisi top çapı 40 mm ve küre şeklinde olması gerekmektedir. Masa Tenisi topunun ağırlığı 2,7gr olup beyaz veya turuncu renkte olmaktadır.

 

Masa Tenisi Oyun Süresi Ne Kadardır? Kaç Set Oynanır?
Masa tenisi oyun kurallarına göre belirlenen tek sayılı setler üzerinden oynanır. 3 set üzerinden, 5 set üzerinden gibi.  3 setlik oyunda 2 set kazanan 5 setlik oyunda 3 seti kazanan sporcu maçı kazanmış olur. Masa tenisinde her set 11 sayı üzerinden oynanır. Setin sona ermesi için sporculardan birisinin en az 2 farkla 11 sayısına ulaşması gerekmektedir. 10-10 olan setlerde fark 2 olana kadar oyun oynanmaya devam eder.

 

Masa Tenisinde Hızlandırılmış Sistem Nedir?
Masa tenisi oyun kurallarına göre bir set 10 dakikada bitmezse veya bu süre dolmadan oyuncuların istemeleri halinde hızlandırılmış sistem devreye girer.

Süre limiti dolduğu zaman top oyunda ise, oyun hakem tarafından durdurulur ve son servisi atan oyuncunun servisi ile tekrar başlatılır. Süre limiti dolduğu zaman eğer top oyunda değilse, bir önceki rallide servis karşılayan oyuncu servis atarak oyuna başlar.

Hızlandırılmış sistemde setin sonuna kadar her oyuncu sırayla 1 servis atar ve eğer karşılayan oyuncu veya çift 13 defa karşılama vuruşu yaparsa sayı karşılayanın olur. Hızlandırılmış sistem devreye girdikten sonra maçın kalan tüm setleri hızlandırılmış sistemle oynanır.

 

Masa Tenisinde Servis Nasıl Kullanılır?

Masa tenisi oyun kurallarına göre ilk servis atma, karşılama ve saha seçimi kura ile belirlenecek ve kazanan servis veya saha seçimini yapacaktır. Set sonuna kadar her 2 sayıdan sonra servis karşılayan oyuncu veya çift servis atan oyuncu veya çift olacaktır. Bunun istisnası her iki oyuncu veya çiftlerin 10 ar sayısı olması veya hızlandırılmış sistemin devrede olmasıdır. Bu durumda servis atma ve karşılama sırası aynı olmak şartıyla her oyuncu sıra ile 1 servis atacaktır.

Servis başlangıcında top, servis atacak olan oyuncunun serbest elinin açık olan avuç içinde, masa seviyesinin üzerinde ve uç noktasının gerisinde olacak şekilde, sabit olarak duracaktır.
Servis atacak oyuncu topa falso vermeden topu dik veya dike yakın şekilde avuç içinden yukarıya doğru en az 16 cm yükselecek ve düşecek şekilde atacaktır. Top yükselme ve düşme süresinde vuruş yapılıncaya kadar hiç bir şeye değmeyecektir.
Top düşerken servis atan oyuncu topa önce kendi sahasına, sonra da net düzeneğinin üzerinden geçip karşı sahaya değecek şekilde vuracaktır. Çiftlerde top sırasıyla atan ve karşılayan sahasının sağ yarı tarafına değecektir.


Servisin başlangıcından topa vuruluncaya kadar, top oyun alanı seviyesinin üzerinde ve masanın servis atılan kısmının gerisinde olacaktır. Bu süre içinde top, servis atan oyuncu veya çiftlerdeki partneri tarafından (taşıdıkları herhangi bir malzeme veya giyimleri de dahil olmak üzere) karşılayıcıdan gizlenmeyecektir.


Basit şekliyle masa tenisi oyun kuralları

 • Masa tenisinde oyun servis atışı ile başlamaktadır.
 • Bir set 11 sayı ile biter.
 • Her oyuncu 2 tane servis atışı kullanır.
 • İki kişilik maçlarda 5 seti kazanan kişinin kazanması ile sonlanır. 4 kişilik maçlarda 3 kazanan kişinin kazanması ile sonlanır.
 • 10 – 10 sayı eşitliği mevcut ise oyunculardan bir tanesinin öne geçmesi gerekir.
 • Oyuncular her setin bitmesinde karşıda bulunan kişi ile yer değiştirir.
 • İlk sette servis atan oyuncu, sonraki sette karşılayan kişi olur.


Masa Tenisinde Servis Kuralları

En düzgün servisi kullanmak için topun avuç içine yerleştirilmesi ve en düzgün şekilde elin açılması gerekir.
Servisin masanın gerisinden ve yüzeyinin üst kısmından kullanmak gerekir.
Pinpon topunun elden 16 cm kadar yüksekliğe atılması ve top düşerken servis vuruşunun yapılması gerekir.
Masa Tenisinde Sayı Kuralları

Masa tenisi oyun kuralları gereği oyuncular aşağıda bulunan durumlarda sayı kazanır.

Rakip düzgün bir servis atışında bulunmazsa
Rakip düzgün bir karşılama yapmazsa
Rakip olan kişi topa iki kez ardı ardına vurursa
Rakibin serbest olan eli masaya değerse
Rakibin giydiği ya da kolunda olan herhangi bir şey masayı hareket ettirirse
Rakibin giydiği ya da kolunda olan herhangi bir şey masaya değerse

MASA TENİSİ MASASI
Masa tenisi, tüm dünyada son derece popüler olan modern bir oyundur. Masa tenisi oyununun kuralları, 1926'da kurulan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) tarafından belirlenir. Hem iç hem de dış mekânlarda oynanabilen masa tenisi için çeşitli özelliklerde masalar sunulur. El ve göz koordinasyonunu geliştiren ve her yaştan kişinin keyifle oynayabileceği masa tenisine uygun bir alan yaratmak istiyorsanız öncelikle doğru bir masa tenisi masası seçmeniz gerekir. Teknik anlamda birtakım bilgiler edinerek size en uygun indoor ve outdoor masa tenisi masası seçeneklerini satın alabilirsiniz.

MASA TENİSİ MASASI HANGİ MALZEMELERDEN YAPILIR?
Masa tenisi masalarının çoğu, ahşap malzemeler kullanılarak üretilir. Ahşap malzemeden üretilen masa tenisi masası özellikleri itibarıyla iç mekân kullanımına daha uygundur. Aşırı nem ve sıcaklığa maruz kalabileceği dış mekânlar için ahşap kullanılması önerilmez. Bu nedenle, hava koşullarına dayanıklı olması açısından outdoor masa tenisi masası seçenekleri genellikle alüminyum veya metalden yapılır.

Masanın üst kısımları, alüminyum gövdeyi kaplayan ahşap tabakalarla kaplanır. Bu üretim tekniği, masaların dış koşullara tamamen dayanıklı ve esnek olmasına imkân sunar. Eğlence amaçlı üretilen masa tenisi masası seçenekleri plastik malzemelerden üretilir. Bu tip masalar, daha çok çocuklara uygundur.

MASA TENİSİ MASASI ÖLÇÜLERİ
Masa tenisi masası boyutları, ITTF tarafından belirlenir. Resmî masa tenisi masası ebatları 152,5 cm genişliğinde, 274 cm uzunluğunda ve 76 cm yüksekliğinde olmalıdır. Masa tenisi filesi ise 15,25 cm yüksekliğinde ve 1,83 m uzunluğundadır. Masa tenisi masalarının büyük çoğunluğu, bu standart kurallar çerçevesinde üretilir. Ancak, çocuklar için veya hobi amaçlı kullanımlarda daha küçük masa tenisi masası tercih edilebilir. Masa tenisi masası modellerini inceleyerek aralarından sizin için en uygun ölçüde olanı sipariş verebilirsiniz.