caginaltug7878 @ gmail.com

ÇOCUKLARINIZA SPOR YAPTIRIN!

Birçok araştırma gösteriyor ki sağlıklı nesiller için çocuklarımız ortalama 30 dakikadan az olmamak kaydıyla haftada 3-4 gün arası düzenli spor yapmalı ve en az bir spor branşıyla ilgilenmeli. Aksi takdirde çağımızın vebası olan hareketsizlik, obezite başta olmak üzere birçok rahatsızlığı beraberinde getirdiği unutulmamalı.

Hareketsiz Çocuklar

Ne yazık ki teknolojiyle geçirilen zaman çocuklarımızı hareketsiz kılmakta ,obezite gibi hastalıklara yol açmakta ve içine kapalı bireyler haline getirmekte. Bu sebeple çocuklarımızın ilgisini çekecek hobi alanları oluşturmalı, spor alanlarını genişletmeli ve en önemlisi çocuklarımızı bu sosyal alanlarla buluşturmalıyız. Aksi takdirde çocuklarımız hareketsiz yaşama alışmakta ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Spor Yapan Çocuklar

*Sağlıklı gelişirler.

*Disiplinli ve hedefe odaklıdırlar.

*Zorluklarla daha kolay baş edebilirler.

*Madde bağımlılığından uzak dururlar.

* Dışarı dönük olurlar.

*Yüksek özgüvenli olurlar.

*Daha az sağlık sorunu yaşarlar.

*Liderlik yapar ve uyumlu çalışırlar.

* Hızlı düşünür ve çabuk karar verirler.

Ailelere düşen görevler nelerdir?

*Spor yaparak çocuğunuza örnek olun.

*Okulda veya dışarıda ailece aktivite programlarına katılın.

*Çocuğunuzu cesaretlendirin, yönlendirin ama baskıcı olmayın.

*Yapıcı eleştirilerle çocuğunuzu destekleyin.

*Çocuğunuzun fiziksel yetenekleri ve kapasitesinin ötesinde hedefler belirlemeniz spordan uzaklaşmasına sebep olabilir.

Çocuğa uygun spor dalı seçilmeli

Çocuğunuza zorla spor yaptırmayın. Onun seveceği,  ilgi duyabileceği ve en önemlisi gelişimine katkı sağlayabileceği bir spor dalıyla ilgilenmesini sağlayın. Bu spor dalı çocuğunuzun ilgi alanına, yaş,cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak değişeceğini unutmadan kısa sürede bir uzmandan yardım almanızda fayda olacaktır.

Oyunla spor bir arada sunulmalı

Çocuk ve oyun birbirinden ayrılmayan ve ayrılmaması gereken iki önemli kavram. Çocuk oyunla mutlu olur, oyunla yaratıcılığı ve iç dünyası değişir ve gelişir. Haliyle sporuda oyundan bağımsız düşünemeyiz. Oyunla temeli atılan spor aktiviteleri kalıcı olmakla birlikte çocuğun ilgisini canlı tutmakta ve spora dallarına ilgiyi çekebilmekte cazip rol oynamaktadır.

Yukarıda yazdıklarım dışında unutulmamalı ki çocuklar ne görürseler onu yapma eğilimimdelerdir. İşte bu  yüzden spor yapan anne - babalar olarak çocuklarımıza rol model olmamız onların gelişimi için faydalı olacaktır.