ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: SPOR VE YAŞAM DERGİSİ'NDEN YAZ KAMPANYALARI
Manset Alti Haberleri
Yazara Ait Tüm Yazılar
  Kerem BALYEMEZ

  webkerem@hotmail.com
         DERSİN ADI DEĞİŞSE NE OLUR DEĞİŞMESE NE OLUR?

Son günlerde hareketli gündem yaşıyoruz. Herşey bir anda olup bitmeye başladı. İlk önce lig heyetlerinin askıya alınması, daha sonra beden eğitimi dersinin adının değişmesi gündemde. Yazmadan geçemedim.


Malesef ki ülkemizin gerçekleri bilinmek istenmiyor sanırım. Diyecem ki okullarımızda salon yok bunu herkes biliyor zaten. Peki okulların basketbol potası yok, voleybol sahası yok desem, bunlarıda geçtim gariplerimin bir spor yacapak alanı bile yok desem. Top yok, malzeme yok, saha yok ne yapsın beden eğitimi öğretmeni. Her tarafa müracat ediyor pota almak için, top almak için, malzeme almak için. Bu şartlarda beden eğitimi dersinden ne kadar verim alabiliriz acaba. Sonra derler ki beden eğitimi öğretmeni yatıyor , Keşke beden eğitimi öğretmeni olsaydık  Top yok, malzeme yok, pota yok, saha yok ne yapsın arkadaşım. Ama bu şekilde olupta görevini en iyi şekilde yapan bir çok arkadaş gördüm. Ne yapsın garibim. Patlak toptan gülle yapar, tabaktan disk yapar, sopadan cirit yapar, vileda sapından slalom çubuğu yapar yaparda yapar ama yinede dersin en iyi şekilde işler.  Bu şekilde mi verim alacağız, bu şekilde mi dersin adını değiştireceğiz. Değişse ne olur ki.


Spor kulübü aidatı ayrı bir dert. Para toplayacağız diye dilenciye döndük. Her sene aynı çile aynı dert. Biri dur dese şu duruma ne güzel olacak. Bak nasıl verim alacağız dersten. Top alacağız diye öğrencilere kaç dil döküyoruz. Ücretsiz kitap dağıtılıyorda neden ücretsiz malzeme dağıtılmıyor? Bu para işi beden eğitimi öğretmenlerini çok yıpratıyor. Sadece bizi değil diğer öğretmen arkadaşlarımda aynı durumda. Sonrada dersin adı değişecekmiş. Bu şekilde dersin adı değişse ne olur değilmese ne olur.


Haftada 6 saat Egzersiz yapıyoruz, bu da günde 2 şer saatten 3 gün yapar. Ayda ortalama 24 satten ise 130 lira yapar. Size soruyorum hangi antrenör ayda 150 liraya çalışıyor. Bazen egzersiz yapmak istemiyorum. Günde 6 saat beden eğitimi dersi, 2 saatte egzersiz olunca çok yorucu oluyor, bir an değmez diyorum kendi kendime. Ayda 150 lira alsam ne olur almasam ne olur. Ama öğrencilerin hergün hocam bugün antrenman var mı diye sorması çocukların o heyecanı herşeye yetiyor. O an kendime soruyorum Nasıl bırakırsın bu çocukları? . Yeterki onlar sevinsin, yeterki spor yapsın, yeterki sporu sevsin. Ben son gücüme kadar ayakta kalırım, yorulurum yinede onları spordan mahrum bırakmam. İnanın hepimizin amacı da budur. Bu egzersizi bile binbir güçlükle sorunlarla yapıyor arkadaşlarım yada yapamıyor. Yok % 5 lik dilime girdin, yok Şube Müdürü izin vermedi, yok Okul Müdürü olmaz dedi. Yok armudun sapı, yok üzümün çöpü anlayacağınız. Bunlar değişmedikçe dersin adı değişse ne olur değişmese ne olur.


Kısaca alt yapı hazır olmadıkça dersin adı değişmiş değişmemiş hiç önemli değil. Verim mi almak istiyoruz, o zaman; okullarda alt yapı hazırlanacak, okullara nasıl ücretsiz kitap dağıtılıyorsa ücretsizde spor malzemesi de dağıtılacak. Spor kulüplerine özel bütçe hazırlanacak. Okullara spor salonları yapılacak, hiç olmazsa tüm sporları yapılacak şekilde alt yapılar düzenlenecek. İşte bunları yaparsak beden eğitimi dersinden verim alırız. Yoksa dersin adı değişmiş değişmemiş verimi arttırmaz.


Önemli olan dersin adının değişmesi değil, şartların değişmesidir.


  Kerem BALYEMEZ
webkerem@hotmail.com
www.bedenegitimi.gen.tr

25 Mayis 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 11 bin beden eğitimi öğt ihtiyacı  ersin    /    2012-08-05
 11 bin beden eğt öğt ihtiyacı var atama sayısı 2011 de sadece 1000 dersimizin önemsenip önemsenmediği ayrılan kontenjan gösteriyor
 Aksaray BESYO  dursun baltacı   /    2011-08-17
 sevgili kerem hocam senin yaptığın besfat dergisi hala aksarayda konuşuluyor, sen gittin izin kaldı, ne aradın ne sordun, yaz bana seni seviyorummmm hocam...aksaraydan dursun baltacı
 helal hocam  erdal   /    2011-08-17
 Bakalım görelim hocam neler değiseçek sizi hep takip ediyoruz ve sizi seviyoruzzz...
 Yüreğine Sağlık  erkan   /    2011-08-17
 Sevgili Kerem hocam aklın yolu bir söylediklerine katılmamak içten değil ancak iş biz öğretmenlerde bitiyor. Bizler birlik içinde olursak nasıl ders saatleri geri alındıysa bölge zümrelerinde bu konulara beraber değinirsek ses getireceğine inanıyorum. Çalışmalarınızdan ötürü başarılar diliyorum.
Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Adınız Soyadınız:
E-postanız:
Başlığınız:
Yorumunuz:

       Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Yazarın Son Yazıları:
Spor se­fer­ber­li­ği ilan edelim!

Ne çekti bu ders sizden?

GSB herkesi mağdur etti!

Eğitim sistemimiz çocuklarımızı spordan uzaklaştırıyor!

En Zayıf Halka Eğitim ve Kültür

Okullar Neden Düşünülmüyor?

Kafayı değiştirmek lazım

Okullara spor ödeneği şart

Egzersiz Genelgesi Eskidi Artık

Spora verilen değer!

Aday olmak önemli değil

Teşekkürler Galatasaray

Spor eğitimin bir parçasıdır

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır