ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: Kaş'ta dünya şampiyonası heyecanı
Manset Alti Haberleri
Yazara Ait Tüm Yazılar
  Ümit AVCI

  
         BİTSİN BU ÇEKİŞME!

A Milli Basketbol Takımımız’ın, ev sahipliğini yaptığımız Avrupa Şampiyonası’nın ardından Dünya Kupası elemelerinde de art arda hakem hatalarına maruz kalması, akıllara ‘neden?’ sorusunu getirdi. TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ile FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel arasındaki tatsız ilişki de sanki bu nedenlerden biri...


Basketbolda FIBA Başkanlığı’nı yürüten kişinin ülkesinin çok büyük artılar sağladığı, hatta hakemlerin etki altında kalıp yıllarca Yunanistan ve Sırbistan’ın lehine bariz düdükler çalındığı, kupalar kazandırıldığı görülmüştü. Ancak şimdi FIBA Avrupa Başkanlığı görevini yürüten kişi bir Türk; Turgay Demirel olmasına rağmen, ev sahipliği yaptığımız 2017 Avrupa Şampiyonası’nda da, şu anda oynanmakta olan Dünya Kupası elemelerinde de bırakın bunun artısını yaşamayı, aleyhimize verilen kararlar çok bariz şekilde görülmeye başlandı. Peki FIBA Avrupa Başkanı bir Türk’ken, hakemlerin milli takımımızı bu kadar kolay ‘doğraması’ normal mi, bunu düşünmek gerekmez mi?
Evet, FIBA’nın yapısı değişti, Avrupa Başkanı’nın yetkisi ve sorumlulukları da eskisi gibi değil, ancak o konumda bir Türk’ün bulunması, hakemlerin Ay-Yıldızlı ekibimize karşı daha dikkatli olmasını gerektirmez miydi? Tabii ki biz oradaki varlığımızı hissettirseydik.

İçimizde çözelim
Gelinen noktada hakemlerin Türkiye’ye saygı duymasını gerektirecek bir yapı yok, ‘Siz daha birbirinize saygı duyuyor musunuz?’ demezler mi? 
Evet, Turgay Demirel’in TBF Başkanı olduğu dönemle ilgili, birçok soru işareti var mevcut yönetimin kafasında ve daha da önemlisi masasında! Hidayet Türkoğlu’nun başkanlığını önleme isteği de (kontrolü kaybedeceği tereddütüyle) biliniyor, en azından basketbol camiasınca. Ancak bu hesaplaşmaları kendi içimizde yapıp, gerekirse şikayet olunan konuları yargıya taşıyarak ama Avrupa’ya ‘Aile meselesi’ mesajını vererek onlara karşı bir arada gözükmeliyiz. Mesela hakem hataları hakkında Turgay Demirel’den bir açıklama beklemeli, kendisini Haziran ayındaki milli maçlarda ekibimizle birlikte görmeliyiz. Kısa sürede Hidayet Türkoğlu ile Turgay Demirel’in yan yana gözükmesi çok kolay değil belki ama aracılık yapabilecek onlarca kişi var ve TBF ile FIBA Avrupa Başkanı’nı bir araya getirmeliyiz.
Sakın hakemleri Turgay Demirel olumsuz etkiliyor sonucu çıkmasın bu durumdan, ancak biz kendimize olan saygıyı yükselterek, aleyhimize olan bakış açısını değiştirmeliyiz. Hakemler Türkiye aleyhine en sert tutumlarını, FIBA Avrupa Başkanı bir Türk ve yaptırımı olabilir fikriyle vazgeçirebilir, daha adil olmalarını sağlayabiliriz. Töleranslı düdükleri değil hakkımızı alabilmeliyiz.

milliyet
22 Eylül 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Adınız Soyadınız:
E-postanız:
Başlığınız:
Yorumunuz:

       Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Yazarın Son Yazıları:
Adım adım Çin'e

Tam yol ileri

Devler’in intikamı

Devler geri döndü

Fenerbahçe krallığı!

Fener son virajda

Yol farklı, rota aynı!

Fener vizeyi aldı

Efes pes etmedi

TOFAŞ'tan gözdağı!

Süper Fener

Kartal 4 köşe

Anadolu Efes'e mesaj

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır