ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: İlkokullarda kaldırılan beden eğitimi dersi geri geldi
Manset Alti Haberleri
Yazara Ait Tüm Yazılar
  Çağın ALTUĞ

  caginaltug7878@gmail.com
         HERKES KENDİNİ ANTRENÖR ZANNEDERSE!

Başlığı yanlış okumadınız, ülkemizde parasını veren herkes bir şekilde antrenör, spor uzmanı, antrenör ya da moda adıyla yaşam koçu,  life coach,  personal trainer olabiliyor.

Nasıl olur diye sormayın? ‘’PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR HESABI’’

Öncelikle yukarıdaki branşların birçoğunun yüksekokullarda bölümleri yok. Bu branşlardaki belgelerde haliyle dışarıdan alınan kurslar yardımıyla sağlanıyor. Kısa süren kursları başarıyla tamamlamak için katılım şartlarını sağlamak ve ücretini yatırmak çoğu zaman yeterli oluyor. Bazı kursların ücreti o kadar yüksek ki ihtiyacı ve yeteneği olan birçok arkadaşımız bu kurslara katılamıyor yerlerine kesenin ağzını sonuna kadar açan kişi ya da kişiler katılıyor.  Elbette herkesin bu kurslara katılmasında ve ilgili belgeyi almalarında bir sakınca yok. Aksine kendisini spor temelli bilim ışığında geliştiren insanlara saygım sonsuz. Dikkat çekmek istediğim konu insan sağlığını bu denli ilgilendiren spor branşlarında insanları yanlış yönlendiren ve kalıcı sakatlıklara sebep olan kişi yada kişilere.

Yukarıda saydığım branşların hepsi yüksek düzeyde anatomi, fizyoloji, antrenman bilgisi gibi bilimle iç içe bir çok alana hakim olmayı gerekli kılıyor. Yani insan sağlığını direk ilgilendiren branşlar. Açılan kurslarda ise bu dersler kurslarda katılımcılara birkaç saatte anlatılıyor ve geçiliyor.

Buraya kadar her şey normal diyebilirsiniz. O zaman şöyle yapalım son zamanların trendlerinden biri olan spor salonlarına bakın. Hatta bakmayın gidin kayıt olun demo derslerine katılın.

Hemen etrafınızı kaslı abiler  ( yaklaşık 3-5 ay bu sporu yaparak uzman olan kişi ) saracak, size hemen  olayı anlatmaya kalkacak doğru yanlış demeden belki de ileride yaşamınızı etkileyecek bilgileri size anlatacak ve uygulatacak. Az da olsa sporla ilgisi olanlar bunu zamanla anlasa da spor özgeçmişi yetersiz olan kişiler ise bunun bedelini sağlıklarıyla ödeyecekler.

Yetmez diyorsanız? Bu kişilerin sosyal medya hesaplarına bakın. Yerli, yabancı kelimelerle kendilerini tanıtacak adeta büyüleneceksiniz ve vay canına diyeceksiniz tabi yerse….

Sağımız, solumuz, önümüz, arkamız  kendisini antrenör olarak tanıtan insanlarla dolu. Yolu bir şekilde gerek kilo verme gerek rehabilite amaçlı sporla kesişen birçok kişi kısa bir eğitimle bu ünvanı almaya hak kazanıyor. Bizlere düşen ise İnsan sağlığını bu denli ilgilendiren konularda seçici olmaya çalışmak.

Benden size tavsiye bu kişilere muhakkak alanıyla ilgili diploması olup olmadığını sormanız ve yetkili kurumlarca onaylı olup olmadığına bakmanız. Ayrıca kişilerin görünüş, güvenirlik ve tutarlılığı da başka önemli bir konu.

Unutmayın,Hayatta hiç bir meslek “herkes tarafından yapılabilir” değildir. Örneğin bir pilavı bile herkes aynı lezzette pişiremez, bir omleti bile aynı kıvamda yapamaz. Önemli olan herkesin kendisi ve katkı sağlayacağı çevre için doğru mesleği seçmesidir.

Burada sözüm asla işini hakkıyla yapan, kendini geliştiren, araştıran, işini hem spor temelli hem bilimsel temelli yapan arkadaşlarıma değil. Bilgi sahibi olmadan, yetki sahibi olan kişilere….

NOT: Elbette işini hakkıyla yapan eğitim süreçlerini hakkıyla tamamlamış, gerekli tecrübe ve birikime sahip olan tüm kişileri tenzih eder, spor dolu yarınlar dilerim…


color:#333333;letter-spacing:-.75pt;mso-fareast-language:TR;mso-bidi-font-weight:

bold">NOT: 

color:#666666;background:white">Elbette işini hakkıyla yapan eğitim süreçlerini

hakkıyla tamamlamış, gerekli tecrübe ve birikime sahip olan tüm kişileri tenzih

eder, spor dolu yarınlar dilerim…

color:#333333;letter-spacing:-.75pt;mso-fareast-language:TR;mso-bidi-font-weight:

bold">                                                                                   Çağın ALTUĞ

19 Eylül 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Adınız Soyadınız:
E-postanız:
Başlığınız:
Yorumunuz:

       Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Yazarın Son Yazıları:
Cep Herkülü

Dünya Şampiyonu Hakan Akkaya İle Söyleşi

Olimpiyat Yok! Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Var!

SİNYÖR CAN BARTU

Olimpiyatlara Giden Yol Beden Eğitimi Dersinden Geçiyor

Herşey Futbol mu?

Devşirsekte mi yarışşak, devşirmesekte mi yarışsak

Obra Kadavra !!!

Herkes kendini antrenör zannederse!

TENİS DÜNYASINA KAFA TUTAN BIYIKLI ADAM

İzlanda nın başarısı, Türkiye de olmayan alt yapı ve sabır

Yüreğim İnanıyorsa Başarabilirim

Zaman, mekan tanımayan spor Hemsball

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır