ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: İlkokullarda kaldırılan beden eğitimi dersi geri geldi
Manset Alti Haberleri
Yazara Ait Tüm Yazılar
  Kerem BALYEMEZ

  webkerem@hotmail.com
         SPORA VERİLEN DEĞER!

Meslek hayatıma yeni başladığım sırada başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Atandığım ilk yerdeki müdürümün yanına gittim. İlk karşılaşmamız, çok iyi bir insan, iyi niyetli bir hocamız ve abimiz. Sohbet esnasında bir anlık dalgınlıkla şunu söyledi: “Keşke Fen Bilgisi Öğretmeni gönderselerdi!”. Evet adam haklı kendince, çünkü çocukların bir yarış atı gibi yetiştirildiği ülkemizde beden eğitimi dersine ne gerek vardı. O sınav senin bu sınav benim gezen öğrencilerimiz beden eğitimi dersini mumla arar oldu. Beden eğitimi dersi kaldırılsın mı yoksa kaldırılmasın mı? Beden eğitimi dersi gerekli mi yoksa gereksiz mi? Bu soruları öğrencilere sorsak yüzde yüz olumlu yanıt alırız. Beden eğitimi dersi neden kaldırılmak isteniyor anlamak mümkün değil.

Gençlik ve Spor Bakanlığı 2020 yılına kadar 4 bin sporcu yetişecekmiş. Eğer beden eğitimi dersine gerçekten gereken önem verilseydi 10 binlerce  sporcumuz olur. Bazıları diyecek ki, olayı yine beden eğitimi dersine bağladı ama gerçek bu. Oysa ki, çocukların spora başlama yaşlarının olduğu dönemlerde beden eğitimi derslerine sınıf öğretmenleri giriyor. Buradaki öğrencileri spora kim yönlendirecek? Kim bu çocukları spor kulüplerine yönlendirecek? Çoğu olimpiyat sporcumuz beden eğitimi öğretmeninin kendisini spora yönlendirdiğini röportajlarında belirtti. Maalesef ülkemizde spora önem verilmiyor! Bu durumu sürekli dile getiriyorum ve yine getireceğim. Beden eğitimi dersi artsa da yine bir şey olmaz. Asıl mesele beden eğitimi dersinin attırılması değildir, ülkemizde öncelikle okulları tesisleştirmemiz gerekir. Okullarda tesisin yetersiz olmasından dolayı yazın sıcaktan, kışın soğuktan ders işlenmiyor. Çünkü okulların tesisi yok. Tesisleri olan okullar çok az, onlarda da sıkıntı çok. Yok temizliği, yok ısıtması, yok tadilatı…. İşte ülkemizde spora verilen değer (!) Tesisleşme konusunda son yıllarda atak yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı, okullara bir türlü giremediler. Bu iş okullara girilmedikçe başarı sağlayamazsınız. Oysa gençlik ve spor bakanlığı ile iyi bir iş birliği yapılsaydı birçok sporcu çıkacaktı. Bu bir türlü gerçekleşmedi. Bu gidişle de gerçekleşmeyecek gibi.

Geçen sayıda da belirttim Sporcu yetiştirmek için özel okullar gibi olmamız lazım. Özel okullarda birinci sınıftan on ikinci sınıfa kadar beden eğitimi derslerine beden eğitimi öğretmeni giriyor. Malzeme sıkıntısı yok, tesis sıkıntısı yok, beden eğitimine gereken önem veriliyor. Niçin biliyor musunuz? Tamamiyle duygusal! Ondan sonra gelsin başarılar. Adamlar tamamiyle işe maddi yönden baksalar da işlerini yapıyorlar. İşte biz de sporcu yetiştirmek istiyorsak bu sistemi okullara getirmeliyiz. Bakın o zaman nasıl sporcu yetişiyormuş? Nasıl başarılar geliyormuş görürüz?

Sporsuz kalmamanız dileğiyle…..

19 Eylül 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Adınız Soyadınız:
E-postanız:
Başlığınız:
Yorumunuz:

       Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Yazarın Son Yazıları:
Spor se­fer­ber­li­ği ilan edelim!

Ne çekti bu ders sizden?

GSB herkesi mağdur etti!

Eğitim sistemimiz çocuklarımızı spordan uzaklaştırıyor!

En Zayıf Halka Eğitim ve Kültür

Okullar Neden Düşünülmüyor?

Kafayı değiştirmek lazım

Okullara spor ödeneği şart

Egzersiz Genelgesi Eskidi Artık

Spora verilen değer!

Aday olmak önemli değil

Teşekkürler Galatasaray

Spor eğitimin bir parçasıdır

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır