ÜYE GİRİŞİ: Kullanıcı Adınız: Şifreniz: Şifremi unuttum Beni Hatırla ?  Üye Ol
ÖZEL HABER    SPOR    EĞİTİM    SEMİNER VE KURS    BEDEN EĞİTİMİ    SAĞLIK    OKUL SPORLARI    KPSS    VİDEOLAR
Manset Alti Haberleri
  FLAŞ HABER: İlkokullarda kaldırılan beden eğitimi dersi geri geldi
Manset Alti Haberleri
Yazara Ait Tüm Yazılar
  Kerem BALYEMEZ

  webkerem@hotmail.com
         SPOR EĞİTİMİN BİR PARÇASIDIR

Londra 2012 den sonra televizyonlardaki spor programlarında, gazetelerin spor sayfalarında olimpiyatlarda neden başarısız olduğumuz konusunda bir çok yorum yapıldı. Yapılan yorumlarda ülkemizin spor alanında ciddi manada sorunları olduğu belirtildi. Spor yorumcuları bir bir anlattılar. Aslında sorunu herkes biliyor ama biz nedense inanmak istemiyoruz yada kendimizi inandığımız değerlere adapte ediyoruz. Gerçekleri görmek lazım! Ülkemizde spora değer verilmiyor. Madalya sıralamasında ilk on içindeki ülkelere baktığınızda; beden eğitimi ve sporu devlet politikası haline getirmiş, sporu eğitimin bir parçası olarak görmüşlerdir. Sporda başarılı ülkelerde spor, ilk çocukluk çağından yaşamın son anına kadar hayat felsefesi haline gelmiştir. Neredeyse her kurumun, spor salonu, bir çok antrenörü, doktoru ve psikologu bulunmaktadır. İşte bu yapılan yatırımların sonucu ise; alınan başarılar ve madalyalardır.

Evet şimdi birde ülkemize bakalım! Olimpiyatları sporcularımızın gayretleri ile son anda 32. sırada tamamladık. Maalesef, ülkemizde spora önem verilmiyor. Okullarımızın alt yapıları spor yapmaya neredeyse hiç müsait değil. Okullarımızın salonları yok, antrenörleri yok, sağlıkçısı yok. Amatör kulüplerimiz de aynı şekilde alt yapıları yok. Çoğu kulüp antrenman sahası bulmakta zorlanıyor. İstediği saatlerde antrenman yapamıyorlar. Ülkemiz yeni yeni tesisleşmeye başlamıştır. 2020 Olimpiyatlarına aday olmamız ülkemizde tesisleşmeye hareketlilik kattı. Umuyoruz ki, 2020 adaylığımız ile ülkemize daha bir çok tesis yapılır ve spora gönül verenlerin hizmetine sunulur. 

İlkokullardaki beden eğitimi ve spor dersine daha fazla önem verirsek başarının gelmesi kaçınılmaz. Çünkü “Ağaç yaşken eğilir” sözü boşa söylenmemiştir. Malesef ki, ülkemizde beden eğitimi dersilerine 1.2.3. ve 4. Sınıflarda beden eğitimi derslerine beden eğitimi öğretmenleri giremiyor. Çocuklarımızın en verimli çağında biz onları uzman olmayanların eline teslim ediyoruz. Çoğu sınıf öğretmeni arkadaşım beden eğitimi dersi yapma gereği bile duymuyor. Eksik kaldığı konuları gidermeye çalışıyor beden eğitimi dersinde. Başka söze hacet yok. Hal böyleyken varın gerisini siz düşünün! 

Karamsarlığa gerek yok, her ne şartlarda olursa olsun ülkemiz spor yapmaya devam ediyor. Ülkemizde daha bir çok başarılı sporcular yetişecektir. Herkesin taşın altına elini koyması lazım. Bizler bunların teminatı olmak zorundayız.

Zor şartlar altında görevini sürdürmeye devam eden öğretmen arkadaşlarımın yeni eğitim-öğretim yılını kutlar, başarılar dilerim.

 

19 Eylül 2018 Arkadaşına Yolla Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 ekstra bedenciler  abdurrahman aktepe   /    2012-10-21
 özellikle bedenci kelimesinden nefret ettiğimi ve bilinçli bir şekilde kullandığımı söylemek isterim, neden ekstra bedenciler dediğimi anlatayım,şimdi 1-4 .sınıflara giremediğimizi bir handikap olarak belirtmişsiniz zaten yazınızda ama ondan daha önemlisi artık üniversitede sınıf öğretmenliği bölümünü okuyup haftada 2-4 saat arası beden eğitimi dersi gören saygıdeğer sınıf öğretmeni arkadaşlarımızın öğretmenlik hayatlarının geri kalan kısmını beden eğitimi öğretmeni olarak sürdürecek olması ilerleyen dönemlerde ülkenin spor geleceği açısından pek parlak günler göremeyeceğimizin bir göstergesi olacağının bilinmesini isterim, saygılarımla
 OLİMPİYATLARA DAHA COK SPORCU YETİŞTİRMELİYİZ...SİHİRLİ DEĞNEĞİMİZLE...  alikahya   /    2012-09-26
 kesinlikle söylediklerinize katılıyorum kerem hocam!alt yapı eksikliği hem tesis anlamında hemde cocuk sporcuların yetiştirilmesi anlamında cok eksik,sonra cıkıp elaleme karşı olimpiyatlara daha cok sporcu yetiştirmemiz lazım geliyor lafları elbette çok boşşşş!son yapılan eğitim sistemindeki değişikliklerle(ancak cocuk 5.sınıfa geldiğinde biz ona ulaşabiliyoruz ki bu maça yenik başlamaktan başka birşey değil!) beraber olimpiyat sporcuları sayısında hayli bir artış olacaktır hani sihirli değneğimiz var ya onunla basaracagız eminim....:((((((
Bu Yazıya Yorum Yapabilirsiniz
Adınız Soyadınız:
E-postanız:
Başlığınız:
Yorumunuz:

       Tüm alanları doldurmanız gerekmektedir.
Facebook ile yorum yapınız.
Yazarın Son Yazıları:
Spor se­fer­ber­li­ği ilan edelim!

Ne çekti bu ders sizden?

GSB herkesi mağdur etti!

Eğitim sistemimiz çocuklarımızı spordan uzaklaştırıyor!

En Zayıf Halka Eğitim ve Kültür

Okullar Neden Düşünülmüyor?

Kafayı değiştirmek lazım

Okullara spor ödeneği şart

Egzersiz Genelgesi Eskidi Artık

Spora verilen değer!

Aday olmak önemli değil

Teşekkürler Galatasaray

Spor eğitimin bir parçasıdır

Reklamlar: Çorum Voleybol | Etkinlik Paylaş | Masaj | Spor Akademisi | Spor Malzemeleri
KURUMSAL KATEGORİLER SOSYAL
Künye Spor Eğitim Seminer ve Kurs Facebook
Reklam Gündem Beden Eğitimi Sağlık Twitter
İletişim Teknoloji Özel Haber Okul Sporları İnstagram
KPSS Spor ve Yaşam Dergisi Videolar RSS
Copyright © 2006 Tüm Hakları Saklıdır