Oyuncu değişikliği; libero veya liberonun yer değiştirdiği oyuncudan başka bir oyuncunun, yazı hakemi tarafından kaydedildikten sonra, o anda oyun alanını terk etmesi gereken bir başka oyuncunun pozisyonuna geçmek için oyuna girme hareketidir.


Voleybolda maçında her takımın kaç oyuncu değiştirme hakkı bulunur?
Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından yayınlanan Voleybol Oyun Kuralları Kitapçığına göre her takımın her sette en fazla iki mola ve altı oyuncu değişikliği talep etme hakkı vardır.

Aynı takımın iki ayrı oyuncu değişikliği talebi arasında tamamlanmış bir ralli olmalıdır. (Sakatlık ve Oyundan Çıkarma / Diskalifiye durumundaki zorunlu oyuncu değişiklikleri hariç)

Başlangıç dizilişinde yer alan bir oyuncu, bir sette yalnız bir defa oyundan çıkabilir ve bir sette yalnız bir defa sadece diziliş pozisyonunda önceki kendi yerine girebilir.

Bir yedek oyuncu başlangıç dizilişindeki bir oyuncunun yerine bir sette bir defa girebilir ve sadece aynı başlangıç oyuncusuyla yer değiştirebilir.

OYUNDAN ÇIKARILAN veya DİSKALİFİYE edilen bir oyuncu, hemen kurallara uygun oyuncu değişikliği ile değiştirilmelidir. Bu mümkün değilse takım EKSİK ilan edilir.