umitavci @ milliyet.com.tr

İspanyol rakibinden 23 dakikada 50 sayı yiyen Efes, o ana kadar sadece 4 dakika sahada kalan kaptan Doğuş’un kenardan gelip takımına verdiği müthiş enerji ile ayağa kalktı, 5 dakika içinde bulduğu 15-2’lik seriyle kontrolü ele geçirdiği maçı farklı kazanıp, ilk 4 yarışında avantaj sağladı.


THY Euroleague’deki temsilcimiz 22. hafta mücadelesinde konuk ettiği İspanyol Gran Canaria’yı 93-74 mağlup ederek, galibiyet sayısını 14’e çıkardı. 
Maça çok hızlı başladı Efes, ilk çeyrekte 12 sayıya ulaşan Simon ile rakip potayı bombardımana tutarken, 3. dakikada 2 faul alıncaya kadar Dunston ile boyalı alanı karartmış, onun yerine giren Pleiss da hücumda katkı verince fark 22-12’de çift hanelere çıkmıştı. Ancak rakibin dışarıdan yakaladığı etkili yüzde ve ön alanda kolay geçilme, Dunston’ın boyalı alanda bulunmadığı düzende sorun olmaya başladı. Larkin hücumda çok iyi performans sergiledi ama onun savunmasındaki Hannah da coşunca konuk takım maça inanmaya başladı. Efes’in maça başladığı Simon ve Anderson’lı beş, rakibin fizik üstünlüğünü önlemişti ama kenardan gelenler aynı direnci koyamayınca, hücum ribauntlarında da etkili olan konuk takım, 46 sayı bulduğu devreyi 3 farklı galip bitirdi.

Takımı uyandırdı
23. dakikada Canaria farkı 5’e çıkardı ve o dakikada Ergin Ataman, maçı kazandıracak hamleyi yaptı. İlk yarıda sadece 4 dakika oyunda kalan Kaptan Doğuş’u sahaya çıkardı. Daha ilk pozisyonda topu kapmak için kendisini yere atan ve amacına ulaşan tecrübeli oyuncunun bu hamlesi, bir anda tribünleri de arkadaşlarını da uyandırdı. Art arda 2 top daha çalan Efes’te, yine Doğuş’tan gelen üçlükle coşku doruğa çıktı. Önde Doğuş, arkada Dunston varken adeta duvar ören Efes, bu çeyreğe de 11 sayı sığdıran Simon’un katkısıyla 5 dakika içindeki 15-2’lik seriyle öne fırladı. 
O rüzgarı arkasına aldıktan sonra geri adım atmayan Efes, son çeyrekte Moerman ile Micic’in de şova ortak olmasıyla farkı giderek açtı ve 93-74’lük galibiyete ulaştı. 
Simon 25 attı, Larkin 18, Micic 16... Efes’in iç saha maçlarında bu istatistik hiç şaşırtmadı. Ancak maçı kazandıran 23. dakikadan sonra sahaya konan yürekti, onda da tartışmasız Doğuş Balbay imzası vardı. 

 

milliyet